I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejszy dokument określa procedury bezpieczeństwa na terenie przedszkola w okresie pandemii COVID- 19 obowiązujące wszystkich pracowników Przedszkola Samorządowego w Kamionce oraz rodziców, dzieci i osoby upoważnione do odbioru dzieci z przedszkola.
- Procedury określają działania, które w znacznym stopniu zminimalizują ryzyko zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie wyeliminują w 100% ryzyka związanego z zakażeniem, bowiem część przypadków zakażenia przebiega bezobjawowo.
- Rodzice dzieci zobowiązani są do zapoznania się z Procedurami przed przyprowadzeniem dziecka do Przedszkola i podpisanie zobowiązania do ich stosowania.
II. ZASADY PRACY PRZEDSZKOLA W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
- W grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci w miarę możliwości organizacyjnych pozostających w tych samych pomieszczeniach służących do wypoczynku, spożywania posiłków, zabawy.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola (dziecko również powinno przebywać w domu na kwarantannie).
- W miarę możliwości dzieci powinny być odprowadzane i odbierane z przedszkola przez tę samą, zdrową osobę dorosłą.
- Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko musi być zdrowa oraz zobowiązana jest do przestrzegania na terenie placówki wszelkich środków ostrożności, tj. m.in. osłony ust i nosa, dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek jednorazowych.
- Rodzice przyprowadzają dziecko do szatni, pomagają mu się rozebrać i oddają pod opiekę wyznaczonych pracowników przedszkola, którzy odprowadzają je do sal
- Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko przebywa w przestrzeni wspólnej (szatni przedszkolnej) minimum czasu koniecznego do przygotowania dziecka do oddania pod opiekę opiekunowi, W przestrzeni wspólnej (szatni) może przebywać 4 rodziców z dziećmi lub kilkoro rodziców w odstępie od siebie co najmniej 2 m.
- W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce (w pierwszym tygodniu uczęszczania) rodzic za zgodą dyrektora może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m. (maksymalnie 3 rodziców i przez pół godziny w sali z dzieckiem).
- Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego bramka wejściowa do placówki zamykana jest o godz. 9.00. Rodzic, który chce odebrać dziecko, dzwoni do sali domofonem przy furtce. Pracownik przedszkola przyprowadza dziecko do szatni.
- Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów prawnych na pomiar temperatury ciała dziecka.
- Dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola, jeśli pracownik przyjmujący dziecko zaobserwuje objawy wskazujące na chorobę zakaźną (kaszel, katar, kichanie).
- Z sali, w której przebywają dzieci należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki, dywany).
- Dziecko nie może przynosić ze sobą do placówki i zabierać z placówki żadnych przedmiotów lub zabawek.
- Dzieci mają zapewnioną w przedszkolu wodę do picia.
- Sale, w których przebywają dzieci, wietrzone są co najmniej raz na godzinę.
- Dzieci, nauczyciele oraz pracownicy przedszkoli, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety, lub przynajmniej co 2 h, myją ręce wodą z mydłem przez 30 sekund.
- Od dnia 1 września br. do odwołania dzieci w przedszkolu nie myją zębów.
- Od dnia 1 września br. do odwołania w przedszkolu nie są prowadzone zajęcia dodatkowe, imprezy okolicznościowe ani wycieczki autokarowe poza Kamionkę.
- Dzieci pod nadzorem nauczyciela mogą korzystać z placu zabaw. Jeżeli nie ma możliwości zapewnienia codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw, należy go oznaczyć taśmą zabezpieczającą przed używaniem.
- Zaleca się korzystanie z placu zabaw rotacyjnie, w małych grupach.
- Harmonogram korzystania z placu zabaw ustala dyrektor, uwzględniając przerwy na dezynfekcję urządzeń.
- Ponieważ należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – wszystkie sprawy administracyjne i inne należy załatwiać drogą telefoniczną i mailową. Tylko w sytuacjach wyjątkowych możliwy jest kontakt bezpośredni – zawsze po uzgodnieniu terminu spotkania – dnia i godziny telefonicznie.
TELEFON DO PRZEDSZKOLA: 510 858 168
ADRES MAILOWY: przedszkolekamionka@o2.pl
III. ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DLA WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW I OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH NA TERENIE PRZEDSZKOLA
- Zobowiązuje się pracowników przedszkola do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych oraz reżimu sanitarnego.
- Pracodawca zapewnia pracownikom środki ochrony osobistej- maseczki/przyłbice, rękawiczki, fartuchy z długim rękawem - w zależności od wykonywanych zadań.
- Zewnętrzni dostawcy mają obowiązek nosić na terenie przedszkola maseczki lub przyłbice oraz rękawiczki jednorazowe.
- Konieczne jest dezynfekowanie rąk przez osoby dorosłe po wejściu do budynku oraz w trakcie wykonywania pracy i opieki nad dziećmi. Dozowniki z płynami do dezynfekcji rąk umieszczone są w miejscach niedostępnych dla dzieci.
- Instrukcja bezpiecznego użytkowania środków ochrony indywidualnej chroniących przed czynnikami biologicznymi (maski/rękawice) oraz instrukcja higieny rąk stanowi załącznik nr 2 do procedury,
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych może jednocześnie przebywać tylko jedna osoba. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
- Należy zadbać o czystość ciągów komunikacyjnych mycie przynajmniej razy dziennie lub w miarę potrzeb.
- Przynajmniej raz dziennie należy dezynfekować powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, krzesła, stoliki oraz inne powierzchnie i przedmioty często dotykane.
- Zabawki i inne sprzęty w salach dla dzieci należy myć i/lub dezynfekować nie rzadziej niż raz dziennie.
- W przedszkolu prowadzi się monitoring codziennych prac porządkowych,
- Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta środka do dezynfekcji ze szczególnym zwróceniem uwagi na czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń czy przedmiotów.
- W przypadku wydawania posiłków z kuchni należy zachować bezpieczny 1,5 metrowy odstęp pomiędzy osobą wydającą i odbierającą. Przy braku takiej możliwości,
w pomieszczeniu powinna przebywać jednocześnie tylko jedna z tych osób. - Przy organizacji żywienia szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych.
- Wszystkie naczynia, sztućce, z których korzystają dzieci i pracownicy przedszkola należy myć z zmywarce w temperaturze minimum 60°C z użyciem detergentu.
- Kontakty pomiędzy poszczególnymi pracownikami powinny być ograniczone do minimum pozwalającego na wykonywanie zadań służbowych i odbywać się
z zachowaniem 1,5 m odległości. - Jeśli w przypadku pracowników kuchni nie jest możliwe zapewnienie, w odniesieniu do stanowisk pracy, ww. odległości należy stosować środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
- Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz pracownikami sprawującymi opiekę nad dziećmi.
IV. ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM
- Do pracy powinny przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych
- Pracownik, który mógł narazić się na zakażenie koronawirusem poza przedszkolem, powinien zgłosić ten fakt dyrektorowi.
- Rodzic/prawny opiekun dziecka, które mogło narazić się na zakażenie koronawirusem poza przedszkolem, powinien zgłosić ten fakt dyrektorowi przedszkola.
- Jeżeli u dziecka po powrocie do domu pojawią się niepokojące objawy sugerujące zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie powiadomić wychowawcę i dyrektora przedszkola.
- W placówce zostało wyznaczone i przygotowane (m.in. wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku wystąpienia objawów chorobowych (gabinet logopedyczny)
- Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady - tel. 81 855 24 43, alarmowy: 501 543 139.
Podejrzenie zakażenia zaobserwowane poza miejscem pracy - W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownicy nie powinni stawiać się w pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, o podejrzeniu zakażenia koronawirusem.
- Do czasu otrzymania pomocy należy odizolować się od innych osób.
- Nie należy zgłaszać się samemu do placówek służby zdrowia bez wcześniejszego uzgodnienia.
- Pracownik o zaistniałej sytuacji niezwłocznie informuje dyrektora przedszkola.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika lub dziecka uczęszczającego do przedszkola podczas przebywania w placówce - W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy:
- niezwłocznie odsunąć go od pracy,
- powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną
- wstrzymać przyjmowanie dzieci do przedszkola,
- powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń - tel. 81 855 24 43, 501 543 139
- powiadomić o zaistniałej sytuacji wójta gminy, gdyż może zaistnieć konieczność zamknięcia placówki po uzyskaniu opinii powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- W przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy:
- niezwłocznie odizolować je w wyznaczonym do tego miejscu (gabinet logopedyczny), zapewniając opiekę,
- poinformować o zaistniałym fakcie rodzica/opiekuna prawnego i zobowiązać go do niezwłocznego odebrania dziecka,
- w związku z koniecznością szybkiego kontaktowania się Rodzice zostają zobowiązani do uaktualnienia numerów telefonów i adresów mailowych oraz pozostawania w kontakcie z Przedszkolem
- wstrzymać przyjmowanie dzieci do przedszkola,
- powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń - tel. 81 855 24 43,501 543 139
- powiadomić o zaistniałej sytuacji wójta gminy, gdyż może zaistnieć konieczność zamknięcia placówki po uzyskaniu opinii powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek, dostępne na stronach: gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik lub dziecko podejrzane
o zarażenie koronawirusem, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) - Należy ustalić listę osób (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w pomieszczeniach, w których przebywała osoba z objawami zakażenia.
- Dalsze kroki postępowania w przypadku pracowników i dzieci przebywających w grupie, w której zaistniało podejrzenie zakażenia koronawirusem należy ustalić z właściwą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Postępowanie w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie - Definicja KONTAKTU obejmuje:
- każdego pracownika przedszkola, rodzica/opiekuna prawnego dziecka pozostającego w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie
w odległości mniej niż 2 metry przez ponad 15 minut, - rozmowę z osobą zakażoną twarzą w twarz przez dłuższy czas,
- każdą osobę mieszkającą w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora.
- Osób z kontaktu NIE uważa się za zakażone, jednak prewencyjnie zaleca się:
- pozostanie w domu przez okres ustalony decyzją inspektora sanitarnego i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
- poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
- jeżeli w ciągu samoobserwacji zauważone zostaną objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) - należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
- Pozostali pracownicy placówki nie są zobowiązani do podejmowania szczególnych środków ostrożności. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, poddane zostaną kwalifikacji w zależności od rodzaju tych objawów przez służby sanitarne.
- Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą pracownicy, powinna zostać podjęta we współpracy ze służbami sanitarnymi. W przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem pracownika/rodzica/ opiekuna prawnego/ dziecka dalsze postępowanie powinno być ustalone z właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną. W związku z tym, dyrektor przedszkola jest zobowiązany do ścisłej współpracy i wykonywania zaleceń służb sanitarnych.